Joel Gethin Lewis – Visueltdagene 2010

May 6th, 2010 / No Comments » / by Espen

Dette ble en fantastisk “forestilling” med en utrolig morsom engelsk kar med et enormt overskudd av energi. Han snakker i et kjør og det er vanskelig å henge med.

IMG_0181


- Fra prosjektet Mirror mirror

Men i korte trekk forteller han om sin fantastiske reise innen interactive design.

Etter skolegang på kunstskole fikk han seg jobb for magasinet DAZED. Underveis fattet han interesse for et foretak med navn United Visual Artist, som i hovedsak jobbet med sceneoppsett for store band som bla. U2 og Massive Attack.

lightson-001

Han sendte mail til de daglig i nesten to år, hvor de til slutt ba på sine knær om å slippe å motta flere mail. Deretter tok han flyet til byen hvor UVA holdt til, dro rett hjem på døra deres og sa ” You are going to give me a job…”

Det fikk han. Hans første jobb var å være med U2 på veien i flere måneder. Han sier det med egne ord “I started at the top, and from there on slowly been declining”

Han forlot UVA og startet sitt eget foretak, Hellicar and Lewis ( og siden flere ). Der begynte han for alvor å jobbe med Interactive design. Hovedverktøyet er en open source software med navn : Open Frameworks.

Projektet “Night Lights” er nok et utrolig arbeid fra denne karen.

hellicarandlewis

night lights from thesystemis on Vimeo.

Open source er noe han tydeligvis brenner for, og gjentar flere ganger “Create your own tools”

IMG_0185

Han har utviklet mye software og deler det gladelig med andre uten å ta betaling. Lewis’s egen forklaring er “We want to be paid to be creative, not to copy software over and over again”

IMG_0187

Det er helt tydelig at kreativitet og energi går hånd i hånd hos denne karen, det er imponerende og se alle arbeidene han har funnet på. Det meste innebærer bruk av prosjekterer og software som interagerer med tilfeldige forbipasserende. Vi anbefaler å ta en kikk på siden hans for å få et inntrykk.

Han avslutter med flere vise quotes som bla.

“If you want to be something….. BE IT”

“Start and fail faster”

Det er tydelig at han henter inspirasjon fra mange kanter, men gir klart utrykk for at hans største idol og kunstner er Francis Bacon.

Noen av prosjektene du må sjekke ut:

+ The Hello Wall
+ Mirror mirror
+ Night Lights

Vi takker for et fantastisk foredrag, svært inspirerende.

+ www.hellicarandlewis.com
+ www.yesyesno.com

Post to Twitter

Tags:

This entry was posted on Thursday, May 6th, 2010 at 4:24 pm and is filed under Teknologi, Visueltdagene. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply